WAC Lighting LED-TC-IC72-WT 72in Joiner Cable for InvisiLED 24V Tape Light in White
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
17
quantity
Product details
Category
Connectors and accessories for WAC Lighting InvisiLED 24V tape light including lite, Pro, Pro II, Pro III, and RGB color changing task & cove tape light.
  • Connects two sections of InvisiLED 24V tape light
  • Can be used to customize your InvisiLED tape light layout
  • Total run length from transformer to end of run cannot exceed 30Ft for Voltage drop
  • Available in 2, 6, 12, 36, and 72 inch sizes
  • To be used with WAC Lighting InvisiLED 24V tape light including lite, Pro, Pro ii, Pro iii, and RGB Color changing task & cove tape light. UL & CUL listed for Damp locations
UPC 790576399058
Color White
Model LED-TC-IC72-WT
Wattage 72 watts
Brand Name WAC Lighting
Cable Type electrical joining cable
Item Shape Round
Model Name InvisiLED
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1.12 ounces
Part Number LED-TC-IC72-WT
Manufacturer WAC Lighting
Connector Type Invisiled 24v Tape Light Connector
Item Type Name 72in Joiner Cable for InvisiLED 24V Tape Light in White
Number of Pins 4
Maximum Current 3 Amps
Maximum Voltage 24 Volts (AC)
Number of Items 1
Connector Gender Male-to-Male
Specification Met ADA Certified, Energy Star Qualified, UL
Compatible Devices Residential and commercial lighting systems compatible with InvisiLED 24V tape light